מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

 Skin to skin - שיטת "הקנגורו" להרגעת התינוק

Skin to skin, הקרויה גם שיטת "הקנגורו" שעיקרה מגע בין עור ההורה לעור היילוד על ידי הנחתו על גופו של ההורה, מפחיתה תחלואה של פגים ויילודים במשקל נמוך ומשפרת את הישרדותם. השיטה תורמת גם לבריאותם של יילודים שנולדו במועד ובמשקל תקין.

מחקרים רבים נעשו בעבר על שיטת הטיפול דרך מגע העור של ההורה עם התינוק-skin to skin, או בשמה המוכר "טיפול אמא קנגורו" (KMC) kangaroo mother care. המונח מתייחס לטיפול כמעט רציף של האם (או של האב) וכולל מספר מרכיבים כגון מגע עור לעור, הנקה בלעדית, תמיכה בקשר עם התינוק ועוד.

שיטת עור לעור, שפותחה במקור בבוגוטה קולומביה בשנת 1978 בתגובה למחסור באינקובאטורים לפגים, הוכחה כבעלת השפעה חיובית על תחומים שונים בחיי התינוק לטווח הארוך והקצר. יילודים שמטופלים בשיטת הקנגורו, שנמצאים חלק ניכר מהזמן על חזה אימם, שומעים את הלמות ליבה וקולה - קולות ששמעו ברחם וגורמים לתינוקות לרוגע ונינוחות.

יתרונות שיטת עור לעור / "הקנגורו":

 • תורמת לוויסות קצב הלב והנשימה ובכך משפרת את רמת החמצון למוח ומפחיתה אירועים של דום נשימה ודופק איטי (אשר שכיחים יותר בתינוקות פגים)
   

 • מייצבת את טמפרטורת הגוף ושומרת על מאזן אנרגיה תקין יותר אצל התינוק
   

 • יוצרת אפקט של שיכוך כאבים
   

 • מאריכה את זמן השינה ומשפרת את איכות השינה (שינה שקטה) של התינוק, מה שעשוי לסייע להתפתחות מוחו ולצמיחתו התקינה
   

 • משפרת את איכות ההנקה ומובילה לכך שתקופת ההנקה תהייה ארוכה יותר
   

 • תינוקות שטופלו בשיטת הקנגורו (עור לעור) גדלים מהר יותר ומשתחררים מוקדם יחסית מבית החולים
   

 • נמצא כי השיטה משפיעה גם על האם - היא מפחיתה את הסיכויים למתח לאחר הריון או דיכאון לאחר לידה
   

 • בקרב תינוקות בני שישה חודשים שטופלו בשיטה נמצאו אחוזים גבוהים יותר של ערנות מוגברת ופחות בכי

איך עושים את זה?

ההורה הנבחר (האם או האב) מתיישב בנוחות בכורסה מתאימה, לבוש בבגדים רפויים עם חזית פתוחה המאפשרת חזה חשוף. בזמן הנחת התינוק בעדינות בין השדיים של האם או על חזה האב, חשוב לוודא כי ראשו של התינוק מופנה לצד אחד ושגופו נמצא ב"תנוחת צפרדע", עם הידיים והרגליים מקופלות.

הורים אשר מבקשים ליישם את שיטת הקנגורו בעצמם יכולים לעשות זאת בקלות כאשר כל זוג הורים יכול לבחור את סוג ההתערבות המתאים לו:

מיד לאחר לידה

סוג של התערבות מסוג skin to skin שכוללת הנחת התינוק על חזה האם מהדקה הראשונה לאחר הלידה ועד השעה הראשונה לחייו. במהלך הזמן בו מונח התינוק על ההורה מעוכבות כל הפעילויות הרפואיות האחרות. התינוק עירום, מכוסה בשמיכה וחובש כובע. זאת על מנת למנוע איבוד חום.

בשעה הראשונה לאחר הלידה

הסוג השני מתרכז בשעה הראשונה לאחר הלידה עצמה. כ30-40 דקות לאחר הלידה מונח התינוק העירום על ביטנו על גופה של האם, עם או בלי כובע. יש להניח שמיכה על גבו של התינוק על מנת למנוע איבוד חום.

עד יממה לאחר הלידה

סוג שלישי של התערבות skin to skin יכול להתחיל בכל עת בין הלידה עצמה ועד 24 שעות אחריה. התינוק הערום מונח בתוך בגדיו של ההורה, כך שרק ראשו חשוף. הדרך לשמור על חום גופו של התינוק עשויה להשתנות. השיטה מתרכזת במגע עור האם ועור התינוק בעוד שעור התינוק חם ויבש.

 

 

 

 

 

-----------------------------------

שירותים נוספים:

אחת על אחת עם מיילדת

מוקד המומחים

מוקד המיילדות

-----------------------------------

צפי בסרטונים:

כנסים ואירועים

"בשבילחן" עם ד"ר רוני חן

-----------------------------------

צאי לסיור וירטואלי

-----------------------------------

התקשרי או כתבי לנו:

טלפון: 03-9376333
דוא"ל: [email protected]
ווטסאפ: 054-2089229