מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

רעלת הריון

רעלת הריון היא סיבוך נדיר יחסית, אשר מלווה בעליית לחץ דם, בהופעת חלבון בשתן וסימנים נוספים משנית לפגיעה מערכתית בתפקוד אברים שונים בגוף. המעורבות הרב מערכתית יכולה לכלול בין היתר, איברים שונים ונוספים כגון: כבד, כליות, מוח והעובר עצמו.

מה זה רעלת הריון?

רעלת הריון (preeclampsia) היא מצב נדיר, המתרחש רק בהריון, מסיבה לא ידועה. רעלת הריון מתרחשת לרוב בזמן הריון, חולפת לאחר הלידה אך חשוב לציין כי לעיתים נדירות יכולה להופיע לראשונה רק אחרי הלידה. למרות השם של המצב (רעלת הריון) אין מדובר בהרעלה על ידי חומר חיצוני, אלא בתגובה חריגה של הגוף להריון, ככל הנראה על רקע של בעיות המתחילות בהשרשת השלייה כבר בשבועות הראשונים של ההיריון. למרות ששורש המחלה הוא בתחילת ההיריון, היא באה לידי ביטוי רק אחרי שבוע 20 להריון ובד"כ בשלבים מתקדמים שלו.

מהם הסימפטומים והתסמינים של רעלת הריון?

יש ספקטרום רחב של סימנים אשר יכולים להופיע ברעלת הריון - החל מהסימנים השכיחים ביותר של עליית לחץ דם וחלבון בשתן וכלה בסימנים נוספים של פגיעה בתפקוד בכבד, כליות, ריאות, מערכת הדם והמוח. במקביל, רעלת הריון יכולה גם לפגוע בשלייה ובאופן עקיף בעובר עצמו.

אחד הסימנים האפשריים אלו בצקות, אך זהו סימן בעייתי, משום שבכל הריון תקין ייתכנו בצקות ולא בכל מקרה של רעלת הריון יש בצקות. כמו כן יכולים להיות תסמינים נוספים כגון כאבי ראש, טשטוש ראיה, כאבים בבטן ימנית עליונה. בכל מקרה של הופעת אחד או יותר מבין אלו, חשוב לגשת לבדיקה רפואית בהקדם.

למעט עליית לחץ דם (לערכים של מעל 140/90) והופעת חלבון בשתן (בבדיקות שתן על ידי סטיק שתן, בדיקת שתן כללית או איסוף שתן לחלבון של 24 שעות) יש עוד מגוון סימנים אפשריים כגון: עלייה פתאומית וחריגה במשקל, ירידה במספר הטסיות, הפרעה באנזימי כבד, פגיעה בתפקוד הכליה, בצקת ריאות, בעיות קרישה, אנמיה בשל המוליזה של כדוריות דם אדומות ועוד.

האם ניתן למנוע רעלת הריון?

יש מספר גורמים שמעלים את הסיכון להופעת רעלת הריון, כאשר החשיבות בזיהוי גורמי הסיכון כבר בתחילת ההריון הוא עצום - משום שמאפשר טיפול עם אספירין, אשר הוכח כמונע רעלת הריון. כמו בכל מקרה שאנו מזהים גורמי סיכון מדובר בד"כ בתוספת סיכון קטנה של כל גורם בפני עצמו, כאשר שילוב בין מספר גורמים הוא תמיד מטריד יותר ומעלה את הסיכון. חשוב לציין, שעצם נוכחותם של גורמי סיכון, עדיין אינה מובילה להתפתחות של רעלת הריון בוודאות. גם נשים עם גורמי סיכון רבים, ברוב המוחלט של המקרים, תלדנה ללא סיבוכים, וללא רעלת הריון.
גורמי הסיכון כוללים בין היתר: גיל מבוגר, יתר לחץ דם כרוני, סוכרת בהריון, קרישיות יתר, מחלת כליה כרונית, הריון מרובה עוברים, הריון ראשון, רעלת הריון בעבר.

מהו הטיפול ברעלת הריון?

אין טיפול לשם החלמה מרעלת הריון, למעט יילוד. לא ניתן לתת תרופות אשר יגרמו לרעלת לחלוף, זו תחלוף רק לאחר הלידה. ברור שהפתרון ליילד הוא פתרון מצוין כאשר ההיריון בשלבים מתקדמים, אך במידה ורעלת הריון הופיעה מוקדם בהריון, היילוד יכול להיות פג וזה כמובן לא טוב. יחד עם זאת במקרים קשים של רעלת הריון, אין מנוס מיילוד גם אם מדובר בשבוע מאוד מוקדם.

למעט יילוד, משלבים עוד תרופות אשר נועדו למנוע סיבוכים של רעלת הריון, בעיקר את הסיבוך הקשה ביותר שהוא פרכוס, שיכול לפגוע הן באימא והן בעובר. הטיפול התרופתי יכול לכלול תרופות להורדת לחץ דם, מגנזיום למניעת פרכוסים וזריקות להבשלת ראות העובר.
 

 

 

 

 

 

-----------------------------------

שירותים נוספים:

אחת על אחת עם מיילדת

מוקד המומחים

מוקד המיילדות

-----------------------------------

צפי בסרטונים:

כנסים ואירועים

"בשבילחן" עם ד"ררוני חן

-----------------------------------

צאי לסיור וירטואלי

-----------------------------------

התקשרי או כתבי לנו:

טלפון: 03-9376333
דוא"ל: YoldotB@clalit.org.il
ווטסאפ: 054-2089229